KARL Gallery | News, KARL Gallery has been established by KARL Institute in 2014 as a part of its not-for-profit activities, with the aim to carry out various projects and programs in the field of art..., Art, Photography, Contemporary, Painting, Exhibition, Gallery, Beyoglu, Taksim, Istanbul, Emre Ünal
EMRE UNAL'LA YOLCULUGA CIKIYORUZ!
06/05/2014
Galata’nın en yenilerinden KARL Gallery, açılışını özel ve çok yetenekli bir isimle yapmaya hazırlanıyor. Bu aynı zamanda Türk moda dünyasının yakından tanıdığı fotoğraf sanatçısı Emre Ünal'ın ilk solo sergisi olacak.

Daha önce çalışmalarını 2008 yılında Viyana Kunstraum Palais Porcia'daki Türk moda fotoğrafçılarının karma sergisinde sergileyen Ünal'ın, 8 Mayıs’ta başlayacak ''Yolculuk / The Journey'' isimli sergisinde sekiz eseri yer alacak.

31 Mayıs’a kadar devam edecek olan ilk kişisel sergisinde Ünal, son zamanlarda hepimizin gittikçe daha çok üzerinde durduğu bir konuya farklı bir bakış açısı getiriyor: Varolma, insan olma halini sorgulayıp buna cevap ararken karşılaştığı kişileri 'Yolculuk' yoluyla bizlerle tanıştırıyor.

İnsanların aslında olduğu kişiden memnun olmayarak başka bir ruh haline geçme ve başka bir kimliğe bürünme halini merakla izlediğini ve bunun sergi için kendine ilham verdiğini söyleyen Ünal ekliyor: ‘Çünkü eleştirsek de gelinen yeni durumu kaçırmamak, yakalamak gerek!’

Moda dünyasında aklınıza gelebilecek hemen her ünlü ismi fotoğraflayan ve Türkiye için ‘nish’ sayılacak, dikkat çekici projelere imza atan Emre Ünal’ın modayla olan bağını sergideki parçalarda açıkça hissetmek mümkün. Ali Ata Akel ile gerçekleştirdiği kısa video çalışmasının da görülebileceği serginin açılışı öncesinde Emre’ye merak ettiğimiz birkaç soru sorduk:

İnsanların aslında olduğu kişiden memnun olmayarak başa bir ruh haline geçmesi durumunu neye bağlıyorsun?
Ruhun kendini bulma sürecinde insan yanılgıları, eksiklikleri, fazlalıkları ve çıkmazlarıyla yüzleşiyor. Aslında bu bir deneyim: Ya bulunduğunuz ortama uyum sağlıyor ve orada kalıyorsunuz ya da onu reddediyorsunuz. Açıklamak zor, bu soru üzerine bir tez bile yazabilirim!

Peki sen kendini çok eleştirir misin?
Çok! Öyle ki çoğu zaman başkasına sıra gelmiyor.

Sence moda sanatı nasıl etkiliyor?
Sanatın içinde figür oldukça modanın etkisi belirir. İzlenimcilikte bir dönemin gösterişli yaşamını resmedenler, aslında o dönemin modasını da resmetmiştir. Tabii ki bu etkileşim hep karşılıklı; Yves Saint Laurent’ in yükselişinin Mondrian’dan aldığı ilhamla olması gibi.

Moda sektöründe olmak sana ne kazandırdı?
Her anlamda ciddi bir disiplin kazandırdı.

Sana göre sanattan en iyi beslenen tasarımcı kim?
Pek çok tasarımcının sanattan beslendiğini düşünüyorum ama aklıma ilk gelen isimler Marc Jacobs ve Miuccia Prada.

Emre Ünal’ın sergisi KARL Galeri’de 8 – 31 Mayıs tarihleri arasında gezilebilir.

Adres:
Ojeni Apartmanı, Şahkulu Bostan Sokak 14
Galata - Beyoğlu

http://www.elle.com.tr/keyif-k/detay/ne-var-ne-yok/emre-unalla-yolculuga-cikiyoruz_5908
EN/ TR