KARL Gallery | News, KARL Gallery has been established by KARL Institute in 2014 as a part of its not-for-profit activities, with the aim to carry out various projects and programs in the field of art..., Art, Photography, Contemporary, Painting, Exhibition, Gallery, Beyoglu, Taksim, Istanbul, Emre Ünal
GALATA'NIN YENI SAKINI: KARL GALLERY
05/2014
KARL Gallery İstanbul'un yeni sanat mekanlarından biri olarak kapılarını sanatseverlere açtı. Mekanı ve nasıl işleyeceğini anlatır mısın?

KARL Gallery, KARL Institute tarafından, kar amacı gütmeyen faaliyetleri kapsamında, sanat alanında çeşitli projeler ve programlar yürütmek amacı ile kuruldu. Galata'da, tarihi Ojeni binasının giriş katında yer alıyor.

Başarı vadeden genç ve yeni sanatçıları ve küratörleri desteklemek, ulusal ve uluslararası sanat camiasına kazandırmak KARL Gallery'nin hedeflerinin başında yer alıyor. Galerinin oluşumunda aktif rol alan sanatçıların, sanatçı seçimi ve galeri yönetiminde katılımları hedefleniyor.

Emre Ünal'ın sergisi KARL Gallery'nin açılış sergisi olacak. İşbirliğiniz nasıl doğdu?

Emre Ünal, moda fotoğrafçılığında gösterdiği başarıyla Türkiye'deki moda algısını ve bu alandaki kuralları değiştiren fotoğrafçı olması birçok kişinin dikkatini üzerinde toplamayı başardı.

Moda fotoğrafları kadar sanatsal üretimlerinin de görülmesi ve sergilenmesi gerektiği düşüncesinden hareketle yeni bir yolculuğa beraber adım atmak istedik. Her iki taraf için de bir ilk olacak olması heyecanımızı bir kat daha arttırmaktadır.

KARL Gallery kendine mekan arayan ve işlerini sergilemek isteyen genç sanatçılara destek vermeyi hedefliyor. Önümüzdeki dönemde hangi sanatçıların işlerine yer vereceksiniz?

KARL Gallery'nin amacı, farklı disiplinlerden gelen yurtiçi ve yurt dışından genç ve yeni sanatçıların kendilerini özgürce ifade edebilecekleri mekana kavuşmalarını ve işlerini sergilemelerini sağlamak. Bu doğrultuda KARL Gallery'nin kuruluş döneminde Emre Ünal'ı takiben Ressam Ömer Faruk Şimşek sergisine hazırlanıyoruz. Hali hazırda 3-4 yeni sanatçı ile2014-2015 dönemi sergi hazırlıkları devam ediyor.

KARL Institute'un sanatla ilişkisi önümüzdeki dönemde de sürecek mi? KARL Gallery gibi yeni oluşumlar var mı?

KARL Gallery genç sanatçıları bahsettiğimiz şekilde desteklemeye devam etmesinin yanı sıra, sanat camiası, galeriler, müzeler, sanatçılar ve koleksiyonerler arasında diyalog ve işbirliği geliştirerek, destekleyici sektörler ile işbirliği ortamı yaratarak KARL Institute'un sanatla ilişkisi önümüzdeki dönemlerde de artarak devam edecek.
EN/ TR